HakkımızdaBlogTeslimat ve MontajYurtdışı SevkiyatMimarlık Hizmetiİletişim Anında Alışveriş Kredisi TR / EN
MISSION
Türkçe/ İngilizce
×
Koltuk Takımları Köşe Takımları Yemek Odaları Yatak Odaları
Aksesuar
Tv Üniteleri Genç Odaları Sehpalar Blog Hakkımızda Teslimat ve Montaj Mimarlık Hizmeti Yurtdışı Sevkiyat Yasal Uyarılar İletişim
Ana Sayfa / Blog

Yeni Bir Koltuk Takımı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Detay

Yeni Bir Koltuk Takımı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Detay
 
Oturma odaları ve salonlar, evlerde en fazla zaman geçirilen alanlardır. Dinlenme, misafir ağırlama, film izleme, ailecek zaman geçirme gibi birçok keyifli anın yaşandığı odalardır. Bu nedenle salon ve oturma odalarının dekorasyonlarına oldukça önem verilmektedir. Salon ve oturma odalarının dekorasyonlarında en önemli unsur, salonların demirbaş mobilyası koltuk takımlarıdır. Salon ve oturma odalarınız için koltuk takımı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. 

1-Dekorasyon 

Oturma odaları ve salonlar için dekorasyon çok önemlidir. Bu alanların dekorasyonu yapılırken öncelikle koltuk takımı alınmalı, halı perde ve aksesuarlar koltuk takımına uygun şekilde seçilmelidir. Tarzınıza en uygun koltuk takımı modelini, türünü, rengini belirleyerek salon ve oturma odanızın dekorasyonuna başlayabilirsiniz. Ardından bu dekorasyona uygun halı, perde ve aksesuar seçimi yapabilirsiniz. 

2-Boyut 

Mobilya alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, mobilya alınacak alanın boyutlarına uygun büyüklükte mobilya seçilmesidir. Salon ve oturma odanızın dekorasyonunun en önemli unsuru, eşyaların boyutlarının odaya ve diğer eşyalara olan uyumunun sağlanmasıdır. Özellikle dar alanlar için koltuk takımı alınırken uygun ölçülerde alınmazsa hareket alanı daralacağı için boğucu bir dekorasyon olacaktır. Koltuk takımları genellikle geniş alanlı mağazalarda sergilendiği ve incelendiği için, odanızın boyutlarına uygun olup olmadığını anlamanız zorlayıcı olabilir. Bu nedenle evinizin ölçülerini ve tahmini olarak eşyaların nasıl konumlandırılacağını belirlemeniz oldukça büyük kolaylık sağlayacaktır. Koltukların yerden yüksekliği rahatlık için oldukça önemlidir. Uzun boylu kişiler, yerden yüksekliği az olan koltuklarda rahatsız olacaktır. Aynı şekilde kısa boylu kişilerde yerden fazla yükseklikte olan koltuklarda rahatsız olacaktır. Koltuğu kullanacak kişilerin ortak rahatlık sağlayabileceği yükseklikte koltuk takımı almaları gereklidir. 

3-Rahatlık

Fazla zaman geçirilen salon ve oturma odalarının rahat olması hedeflenir. Rahatlık ve konfor içinse en önemli unsur koltuk takımlarıdır. Her kişiye göre rahatlığın tanımı farklıdır. Kimileri yumuşak koltuk severken kimileri orta veya sert oturumlu koltuk tercih edebilir. Oturum özelliği gibi, koltuk döşemesi, koltukların genişliği, yerden yüksekliği, yastık özellikleri ve koltuk tarzı gibi birçok husus rahatlığı etkileyen faktörlerdir. Yumuşak koltuk tercih edenler, oturma alanında kullanılan malzemeye dikkat etmelidirler. Yumuşak koltuklarda, oturma alanlarında zamanla çökme ve aşınma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle hangi maddeden yapıldığına ve malzemenin kalitesine dikkat etmelisiniz. Koltuklardaki yastıklar da rahatlığı için önemlidir. Çok yastık olan koltuklar, yastığa gömülmekten hoşlanmayan kişiler için uygun tercih olmayabilir. Oturma alanının genişlikleri de değişiklik göstermektedir. Geniş oturma alanı sağlayan koltuklar olduğu gibi, oturma alanı dar koltuk modelleri de bulunmaktadır. 

4-İskelet kalitesi

Alınan koltukların uzun süreler kullanılabilmesi için iskelet kalitesi önemli unsurdur. Koltuk takımlarının dayanıklı ahşaptan yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Koltukların ağırlıklarını genellikle iskeletler vermektedir. Temizlik, taşınma ve eşyaların yerlerinin değiştirilmesi gibi zamanlarda kolay hareket ettirilebilmesi için koltuklarınızın ağırlığına dikkat etmelisiniz. 

5-Döşeme kalitesi

Koltuk takımının iskeletleri sağlam olsa da, döşemeleri uygun kalitede olmadığı zaman koltuklarda yıpranma meydana geleceği için ilk günkü görüntüsünü hızla yitirecektir. Koltuklarınızın döşemelerinin yıpranma, aşınma ve lekelenmelere karşı dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Koltuklarda olası lekelenmeleri temizlemek için uyguladığınız kuvvet ve kullandığınız temizleyiciler koltukların döşemelerine zarar verebilir. Bu nedenle leke tutmaz özellikte ve kolay temizlenebilir özellikte kumaşlar olmasına dikkat edebilirsiniz. Koltuklarda kullanılan döşeme rahatlık için önemli bir unsurdur. Rahatlığı deri koltuklarda bulan olduğu gibi, deri koltuklar oturmayı sevmeyenlerde olabilir. Kendinize en uygun kumaş türünü belirlemeniz, aradığınız rahatlığı yakalamanız için önemli olabilir.
Mağazamızı Sanal Tur İle Gezmek İçin Tıklayın